Asıl Eğitim Şimdi Başlıyor...
Yamaçparaşüt Başlangıç Kursu

Yamaçparaşüt Başlangıç Kursu

Ayaklarınızı Yerden Kesin...

Kursun Süresi

- Yaklaşık 5 iş günü ve 2 hafta sonu olacaktır. (asgari 7 gün) 

- Yamaç paraşütü tamamıyla hava şartlarına bağlı olan bir spordur. Kesin bir süre verilememek ile birlikte maksimum zaman aralığı en fazla 4 haftadır. 

- Teorik dersler en fazla 5 gün süresince akşamları mesaiden sonra 18:00 – 21:30 saatleri arasında verilecektir. 

- Yer eğitimleri ve uçuşlar hafta sonları sabahtan akşama kadar tüm gün yapılmaktadır.

- Güvenlik ve kaliteli eğitim,  bizim için son derece önemlidir. 

Başarılı olan kursiyerlerimize uluslararası geçerliliği olan FAI (Uluslararası Havacılık Federasyonu) ve THK (Türk Hava Kurumu) onaylı yamaç paraşütü başlangıç (P2) sertifikası verilecektir. Kontenjan maksimum 20 kişidir. Kurs süresince derslere devamlılık mecburidir.                                                                         

NOT: Eğitim süresi meteorolojik duruma bağlı olarak +/- 2 gün olarak toleranslıdır.

Düzenli olarak kurslara katılanlar isterlerse eğitimlerini tamamlayıp bir sonraki etap olan ileri seviye uçuşların yapıldığı P3 (Kulüp pilotu), P4 (Pilot) ve P5 (Deneyimli Pilot) eğitimlerine katılabilirler. Profesyonel, deneyimli ve lisanslı eğitmenler ile yamaç paraşütü ile ilgili her türlü eğitim verilmektedir.

Kursa Katılım Şartları

Yaş        : Kurs başlangıç tarihinde 15 yaşını bitirmiş 16 yaşından gün almış olmak,

Tahsil     : En az ilkokul mezunu olmak,

Boy        : En az 1.55 m, en fazla 2.00 m boyunda olmak,

Kilo        : En az 45 kg, en fazla 110 kg ağırlığında olmak.

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi (P2)

Kurs programı FAI ( Uluslararası Havacılık Federasyonu) ve Türk Hava Kurumu yönetmelik ve kurallarına göre güncel  ve geliştirilmiş bilgilerle; Türk Hava Kurumu Başkent Sportif Havacılık Kulübü işbirliği ile, Türk Hava Kurumu tarafından akreditasyonu sağlanan Yamaçparaşüt Öğretmenlerince verilecektir. Detaylı eğitim programı aşağıdadır.

Eğitim Yeri;  

Teorik dersler hafta için 18:00-21:30 saatleri arasında Ankara/Kızılay'da bulunan Sürekli Eğitim Merkezimizde verilecek olup, uçuş eğitimlerimiz; Ankara Gölbaşı, Ayaş, Akyurt, Bolu Abant, Antalya Badem ağacı, Denizli Pamukkale, Sakarya Serdivan ve Eskişehir İnönü gibi yamaç paraşütü eğitim bölgelerinde (MTO'ya göre) verilecektir.

Katılım Ücreti ve İade Koşulları:

Eğitim Ücreti 1.750 TL'dir. Bonus ve Maksimum özellikli kredi kartlarına 3 taksit imkanı sunulacaktır.

Katılımcının ödemeyi gerçekleştirmesi ve eğitime kaydını yapması sonrasında muhtelif nedenlerle kaydını iptal ettirmek istemesi durumunda ilk 7 gün içerisinde eğitim ücretinin tamamı iade edilecektir. Eğitimde 3 iş günü kala eğitim ücretinin %50'si kesilerek ücret iadesi yapılacaktır. Daha sonra yapılacak kayıt iptallerinde ücret iadesi yapılmayacaktır. Katılımcı bu şartı peşinen kabul ettiğini gayrikabili rücu beyan ve taahhüt eder. Atılım Üniversitesi personeline, Atılım Üniversitesi Mezunları Derneği Üyelerine ve Atılım Üniversitesi öğrencilerine % 20 indirim yapılabilecektir. Atılım Üniversitesi (Akademik-İdari) personeli;  1. derece yakınlarına (eş - çocuk – anne – baba – kardeş)  %15 indirim uygulanır. 5 kişi ve üzeri gruplar için % 20 indirim uygulanmaktadır.

Kursiyerlerin sağlık raporu, ulaşım, konaklama ve yemek ücretleri kendilerine aittir. Etkinliğe ulaşım minibüs/midibüs kiralayarak sağlanır. Ulaşım ücreti o gün etkinliğe gelen toplam kişi sayısına bölünerek belirlenir. Yemek yol üzerinde durulan lokanta ve süpermarketlerden karşılanır. İsteyenler yiyeceklerini evden getirebilirler. Günün şartlarına göre ortak mangal vb. de yapılabilir. 

Eğitim ücretine dâhil olan giderler; Kurs ücreti + Kaza sigortası 75 TL + THK sertifika pulu 50 TL   = TOPLAM:1750 TL (Tüm uçuş ekipmanlarını ve eğitim materyallerini THK Başkent Sportif Havacılık Kulübü tarafından karşılamaktadır ve ücrete dahildir).

 

 • Aile hekiminden onaylı “Yamaç paraşüt sporu yapabilir” raporu almak veya SGK Hastanelerinden veya özel hastanelerden alınmış “Uçuşa ve atlayışa elverişlidir” ibareli heyet raporu (KBB, dâhiliye, ortopedi, göz, psikiyatri veya nöroloji) (Özkaya Tıp Merkezi 60 TL - Lütfen THK Başkent Sportif Havacılıktan geliyorum diye belirtiniz) Not: Aslı kulübe verilecektir. Ayrıca bir adet fotokopisini kendinize almanız yararınızadır. Aile hekiminden alınan raporun geçerlilik süresi 1 yıl, heyet raporu ise 2 yıldır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 6 adet vesikalık fotoğraf (2 adet pul foto),
 • Adli sicil belgesi (E-devlet şifresi ile adliyeye başvurmadan temin edilebilmektedir),
 • Kan grubunu gösteren belge (nüfus cüzdanı veya ehliyette yazılı olması yeterlidir),
 • Öğrenim durumunu gösteren belge,
 • Bir aylık yamaç paraşütü kaza sigortası (Bedeli 75 TL Kurs başlangıcında toplu olarak kulüp tarafından yaptırılacak, 30 Günlük, Teminatlı) kurs başında topluca yaptırılır. Uçuşları kapsayan ferdi kaza sigortası olanların fotokopisini vermesi yeterlidir. 
 • Taahhütname (her kurs için ayrı ayrı hazırlanır).
 • Kursiyer bilgi formu.

a)Teorik Eğitim:

Kurs eğitim programı tüm dünyada kabul gören eğitim mevzuatına uygun olarak THK bünyesinde eğitim almış sertifikalı eğitmenler tarafından verilmektedir. 

Kurs süresince verilecek dersler;

 • Yamaç paraşütünün Tarihçesi
 • Yamaç paraşütünün Yapısı ve Kısımları
 • Malzeme Bilgisi
 • Uçuş Tekniği
 • Aerodinamik
 • Genel Havacılık ve Hava Trafik Kuralları
 • Meteoroloji
 • Uçuş Emniyeti
 • Acil Durumlardan Çıkış
 • İlkyardım
 • Genel Tekrar ve Sınav 

b) Yer Eğitimi:

Teorik dersleri tamamlayan ve sınavlarda başarılı olan kursiyerler eğitimin bir sonraki aşaması olan yer eğitimi çalışmalarına geçmektedir. Yer eğitimi çalışmaları kanat hâkimiyeti için oldukça önemlidir. Düz veya hafif eğimli bir arazide paraşütü hazırlama, güvenli bir şekilde kuşanma, yerde kanat hâkimiyeti, iniş kalkış ve koşu pozisyonları ile kanadın baş üzerinde tutulması çalışmaları yapılarak kanadın tepkilerine alışılmaya çalışılır. 

Çalışmanın başında öğrencilere eğitmenler tarafından malzemelerin kuşanılması ve genel kullanımı hakkında ayrıntılı bir brifing verilir. Yer çalışmalarında her öğrenciden kanadı uçuşa hazırlaması, baş üzerinde tam olarak kontrol edebilmesi ve kalkış pozisyonu ile koşusunu doğru olarak yapabilmesi istenir. Kursiyer malzemeleri kuşanır ve eğitmeniyle birebir olarak çalışmaya başlar. Bu çalışmalarda öğrencinin bilinçli olup olmamasına, kanat kontrolüne ve sevk idaresine bakılır. Temel malzeme bilgisini edindiğiniz, uygun kalkış tekniği ve kanat kontrolü yeteneğini kazanmaya başladığınız bu etap fiziksel anlamda uçmaya kıyasla daha yorucu olsa da kısa sürede bitmektedir. Tüm kursiyerler belirli standarda ulaşana kadar yer eğitimine tekrar edilir. Kursiyerler bu istenilen yeterliliği gösterdiği zaman alçak tepe uçuş eğitimlerine geçer.

c) Alçak Tepe Uçuş Eğitimi:

Yer çalışmasını tamamlayan öğrenciler, havanın uygun olması halinde eğitim tepesi uçuşlarına başlayabilirler. Söz konusu uçuşları kapsayan eğitimler genellikle Ankara Gölbaşı, Ankara Akyurt ve Bolu Abant tepelerinde verilir. Bu tepeler 10 ve 30 m yüksekliğindedirler ve tepelerin hem fazla engebeli olmamaları hem de yürüyerek/araçla rahatça çıkılabilmeleri art arda uçuşları olası kılar. 

Başlangıç uçuşları, öğrencilerin uçma hissini tattıkları ilk andır ve birçok insan için yeterince büyüleyicidir. Ancak bu uçuşların diğer bir amacı da kalkış ve iniş konusunda tecrübe kazanmak ve ileride yapılacak irtifa uçuşlarında yaşanabilecek sorunları minimuma indirmektir. Paraşütü düzgün şekilde serme hazırlama, bağlanma, rüzgâr kontrolü, kalkıştan sonra yön kontrolü ve uçuş koltuğuna doğru oturma, dönüşler yapma, iniş hazırlığı rüzgâr karşılama ve iniş gerçekleştirme ile birlikte kanat toplamayı öğrenir.    Bu aşamada öğrenci kalkış, uçuş ve iniş tekniklerini geliştirir. Başlangıç öğrencilerinin bu konularda yeterli tecrübeyi kazanabilmeleri ve irtifa uçuşu yapmaya hak kazanabilmeleri için küçük tepe uçuşunu tamamlamaları gerekir. 

d) İrtifa Uçuş Eğitimi:

Yer çalışması ve alçak tepe pratiğini tamamlayan öğrenciler, eğitmenlerin gözetiminde daha yüksek bir irtifadan uçuş yaptırılır. Uçuşlar genellikle Gölbaşı Racon, Meteor Tepesi ve Ayaş Kumlu doruk tepesinden yapılmaktadır. Meteorolojik duruma göre Denizli , Antalya, Adana gibi diğer uçuş bölgelerinde de irtifa uçuşları gerçekleştirilebilir. 

İrtifa uçuşları eğitim uçuşlarına kıyasla oldukça uzun (5-10 dk.) sürmektedir. Bu uçuşların amacı, öğrencilerin başlangıç uçuşlarıyla kazandıkları becerileri geliştirmek ve irtifa uçuşlarına hazırlamaktır. Kalkışlar ve inişler eğitim tepesindekine birebir uygun şekilde tekrarlanırken, bu uçuşlarda öğrenciler doğru oryantasyonu sağlama, dönüşlerde paraşüte hâkim olma, hava hızı ve yer hızındaki değişiklikleri algılayabilme gibi yetileri kazanmaya başlarlar.

Eğitim uçuşları video kaydına alınır ve uçuş sonrası kritiklerde eğitmenlerce değerlendirilerek, öğrencilerin kusursuz bir uçuş tekniği kazanmaları sağlanır. Kursiyerler minimum 60 m maksimum 350 m yükseklikteki tepelerden en az 7 sorti uçuş yaparak eğitimlerini tamamlarlar. 

Başlangıç kursunu bitirenler istedikleri takdirde açılacak olan orta ve ileri düzey yamaç paraşütü kurslarına katılarak, kulüp pilotu olmaya hak kazanırlar ve kendi paraşütleriyle eğitmen kontrolü olmaksızın uçuşa gidebilirler.