Asıl Eğitim Şimdi Başlıyor...
Arabuluculuk Eğitimi

Arabuluculuk Eğitimi

 ARABULUCULUK EĞİTİMİ

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği kapsamında arabuluculuk faaliyeti gerçekleştirebilmek için Adalet Bakanlığınca yapılacak olan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmak ve arabulucu siciline kayıtlı olmak gerekmektedir. Bakanlıkça yapılan sınava katılabilmek içinse Arabuluculuk Eğitimi tamamlanmış olmalıdır.

Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilecek Arabuluculuk Eğitimine ilişkin detaylar aşağıda belirtilmiştir.

Hukuki Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği 26. maddesine göre arabulucu olacak kişilere asgari 36 saati teorik ve 12 saati uygulamalı olmak üzere toplam 48 saat arabuluculuk eğitimi verilmesi gerekmektedir.

Atılım ÜniversitesiArabuluculuk Eğitimi 38 saati teorik bilgi eğitimi ve 12 saati uygulama eğitim olmak üzere 50 saat olarak planlanmıştır.Teorik bilginin altı saati arabuluculuk için gerekli olan temel hukuk bilgisinin, 32 ise arabuluculuk için gerekli olan teknik bilginin ve becerinin verilmesinden oluşur.

EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR ?

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra, 5 yıllık mesleki tecrübeye sahip olan tam ehliyetli Türk vatandaşları eğitime katılabilir.

EĞİTİM PROGRAMI

Eğitimlerimiz 11 gün devamlı olacak şekilde planlanmaktadır. Dersler haftaiçi 17:30'da, haftasonu 09:30'da başlar. Pazar günleri de ders yapılır.

Arabuluculuk eğitimi süresince verilen ders ve çalışmalara katılım zorunludur. Adayların kabul edilebilir haklı bir mazeret bulunmaksızın derslerin 1/12’sine devam etmemeleri halinde, eğitim programıyla ilişiği kesilir.

Arabuluculara; teorik ve uygulamalı, toplam 8 saatten az olmamak üzere yılda en az bir defa yenileme eğitimi verilir. Arabulucular her yıl verilen bu eğitime katılmak zorundadırlar.

Yönetmeliğin 27. maddesi uyarınca eğitimlerini başarı ile tamamlayan kişilere, Arabuluculuk Eğitimini tamamladıklarına dair belge verilir.

BU PROGRAM BANA NE KAZANDIRACAK ?

Eğitimin sonunda Atılım Üniversitesi onaylı alacağınız sertifika, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınava katılım için ön koşuldur. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği kapsamında arabuluculuk faaliyeti gerçekleştirebilmek için Adalet Bakanlığınca yapılacak olan yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olunmalı ve arabulucu siciline kayıtlı olmak gerekmektedir. Bakanlıkça yapılan sınava katılabilmek içinse Arabuluculuk Eğitimi tamamlamış ve yetkili eğitim kuruluşunca verilen sertifikaya sahip olunmalıdır.

EĞİTİM TARİHLERİ :

5. Dönem Eğitimimizin, Temmuz ayında açılması planlanmaktadır.

EĞİTİM YERİ VE VE ULAŞIM İMKANI

Atılım Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi şehrin merkezi Kızılay’da (Akay Kavşağı) olup, metro ve diğer toplu taşıma araçlarına yürüme mesafesindedir. 

EĞİTİM ÜCRETİ VE İADE KOŞULLARI

Eğitim ücreti 1.250 TL olup, Atılım Üniversitesi Mezunları Derneği Üyelerine % 20 indirim imkanı sunulmaktadır.

SEÇME - YERLEŞTİRME VE DUYURULARIN YAYINLANMASI

Aşağıda bulunan kısımdan ön başvuru kabul edilmektedir. Eğitim tarihi yaklaşınca ön başvuru yapan kişilere SMS ve E-posta gönderilir ve detaylar bu epostada belirtilir.

 

SIRA NO EĞİTİM KONUSU
1 Temel Hukuk Bilgisi
2 Arabuluculuk Süreci
3 Arabuluculuk Sürecinde Etik Kurallar
4 Uyuşmazlık Analizi ve uygulama Yöntemleri
5 Teknik Eğitimin Arabuluculuğa Adaptasyonu
6 Müzakere ve Sorun Çözme Becerileri
7 Toplantı Yönetimi
8 Gelişim psikolojisi
9 Psikoloji ve Kişilik
10 İletişim Becerileri ve Beden Dili
11 Öfke Kontrolü
12 Sosyal Psikoloji
13 Davranış Bozuklukları
14 Uygulamalar