Asıl Eğitim Şimdi Başlıyor...
Bilirkişilik Temel Eğitimi

Bilirkişilik Temel Eğitimi

ATILIM ÜNİVERSİTESİ BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİM KURULUŞU OLARAK YETKİLENDİRİLDİ

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında, "Bilirkişilik Yönetmeliği" 03/08/2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğe göre; adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için, bilirkişilik yapacak kişilerin “BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ” almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmiştir. Bilirkişilik Temel Eğitimi almayanlar bundan sonra bilirkişilik yapamayacaklardır.

Bilirkişilik temel eğitimi, beş yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bir eğitimdir. Temel eğitim, 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluşur. Eğitimlerini tamamlayan katılımcılara temel eğitimi tamamladıklarına dair bir belge verilecektir. Bilirkişilik temel eğitimine katılarak sertifika sahibi olan kişiler, Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifika ile birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir. Yönetmelik gereği; Bilirkişilik Temel Eğitimi almayanlar, bilirkişilik için başvuruda dahi bulunamayacaklardır.

Program Çıktısı :

Bu program, katılımcıların bilirkişilik faaliyetini yapılabilmeleri için gerekli olan temel eğitimi almalarını ve neticesinde başarılı olunması halinde katılım belgesine sahip olmalarını sağlar.

Program Önkoşulu :

İlgili kanun ve yönetmeliklerce bilirkişi olma özelliklerini haiz ve beş yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler başvuru yapabilir. 

Eğitimin  Ücreti :

Eğitim ücreti 850 TL’dir. Atılım Üniversitesi personeline, Atılım Üniversitesi Mezunları Derneği Üyelerine ve Atılım Üniversitesi öğrencilerine % 20 indirim imkânı sunulmaktadır. Atılım Üniversitesi (Akademik-İdari) personeli;  1. derece yakınlarına (eş - çocuk – anne – baba – kardeş)  %15 indirim uygulanır.

Kimler Katılabilir : 

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında, “Bilirkişilik Yönetmeliği” 03/08/2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. İlgili Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin 1 inci fıkrasına göre; Bilirkişilik Temel Eğitimine, beş yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler katılabilirler.

“Hukuk öğrenimi görmüş kişiler, hukuk alanı dışında ayrı bir uzmanlığa sahip olduğunu belgelendirmedikçe, bilirkişi olarak görevlendirilemez” (Hukuk Muhakemeleri Kanunu madde 266, Ceza Muhakemesi Kanunu madde 63) ve “Hukuk öğrenimi görmüş kişiler, hukuk alanı dışında ayrı bir uzmanlığa sahip olduğunu… belgelendirmediği takdirde, bilirkişilik siciline ve listesine kaydedilemez” (Bilirkişilik Kanunu madde 10/4) hükümleri gereği başvuruda bulunacak olan Hukukçuların bu hususu dikkate alarak başvuru yapması gerekmektedir.

Eğitim Tarihleri :

10 - 11 ve 17 - 18 Mart 2018 (Cumartesi-Pazar), bu döneme kaydolmak için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Eğitim Yeri:

Eğitimin verileceği Atılım Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi; şehrin merkezi Kızılay’da olup, metro ve diğer toplu taşıma araçlarına yürüme mesafesindedir. (Akay Kavşağı No : 7)

Belgelendirme :

Eğitimlerini tamamlayan katılımcılara temel eğitimi tamamladıklarına dair belge verilecektir.

Kadromuz :

Prof.Dr. Ahmet Mithat KILIÇOĞLU

Prof.Dr. Aynur YONGALIK

Yrd.Doç.Dr. Cengiz KULAKSIZ

Yrd.Doç.Dr. Kumru KILIÇOĞLU YILMAZ

Bilirkişi Av. Kemal Tacar ÇAĞLAR

Bilirkişi Müh. Emin Berkay SAĞLAM

Kadromuz, Hukuk Fakültemizin Akademisyenleri ile Bilirkişilik konusunda uzun süre hizmette bulunmuş uygulama eğitmenlerinden oluşmaktadır.

Diğer Detaylar :

Yönetmelik gereği;

 1. Bir aday günde en fazla 6 saat eğitim alabilir.

 2. Bir aday eğitimini iki hafta da tamamlamalıdır.

 3. Temel eğitime katılmak zorunludur. Katılımcıların derslere devam durumunu gösteren çizelge düzenlenir ve derslerin 1/12'sine  devam etmeyenlerin eğitim programıyla ilişiği kesilir. Bu kurala uymayan katılımcılara ücret iadesi yapılmayacak ve belge verilemeyecektir.

En az 5 kişilik gruplara indirim için lütfen iletişime geçiniz. (atusem@atilim.edu.tr)Buraya tıklayarak ön başvuru yapabilirsiniz.
4 oturum | Yaklaşık 28 saat
Atılım Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi - Kızılay / ANKARA
850 TL (KDV Dahil)

Sepetinize eklendi.

Ödeme sayfasına git [X] Kapat
Hemen Başvur
Kontenjan henüz dolmadı.